İsviçre Ankara Büyükelçiliği

İsviçre Ankara Büyükelçiliği

 

İsviçre Büyükelçiliği İletişim Bilgileri?

Telefon: +90 312 457 31 00
Faks : +90 312 467 11 99
Adres: Atatürk Bulvarı, No: 247, P.K. 25, 06692 Kavaklıdere / ANKARA

İsviçre Ankara Büyükelçiliğe Nasıl Gidilir?

İsviçre Büyükelçiliği, Ankara ilinin Çankaya ilçesi Kavaklıdere Mahallesi’ne bağlı Atatürk Bulvarı üzerinde konumlanmaktadır. Ankara'nın merkezinde yer alan Kavaklıdere'ye Ankara içinden ulaşım her yerden kolaylıkla mümkündür. Ankara Bağcılar istikametinden hareket eden 318 numaralı BAĞCILAR-KIZILAY-ULUS otobüsü ile; ya da 135 numaralı Oran Sitesi-Ulus otobüsü ile veya EGO 413 no'lu Altınpark-Çankaya toplu taşıma aracıyla Kavaklıdere'ye gidilmektedir.  Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Çankaya Kavaklıdere Atatürk Bulvarı'nda bulunan İsviçre Büyükelçiliği'ne taksi ile ulaşım sağlanması halinde, mesafe yaklaşık 30 km'dir. Trafik yoğunluğunun yaşanmadığı saatlerde 40 dakikada ulaşılabilmektedir.

İsviçre Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

Pazartesi-Perşembe: 07:45 – 12.15 / 13:15 – 17:30 saatlerinde, Cuma: 08.00-13.00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir. 

İsviçre Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Neresidir?

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Denizli, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini İsviçre Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilirler. Kısa süreli İsviçre seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan İsviçre Ankara Büyükelçiliği'ne kabul edilmemektir. 
Her türlü vize ve vatandaşlık hizmetleri için İsviçre İstanbul Konsolosluğu’na başvurulmalıdır. 
Kısa süreli İsviçre vizeleri olarak kabul edilen İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vizesi, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi ve İsviçre Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır.  

İsviçre Ankara Büyükelçiliğinin Görevleri Nelerdir?

İsviçre Ankara Büyükelçiliği, İsviçre’yi Türkiye’de temsil eden İsviçre Devleti'nin en resmi kurumudur.
 • Ankara Büyükelçiliği, İsviçre’nin her türlü diplomatik ilişkilerinin yürütülmesinden sorumludur ve ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil eder.
 • Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur. İsviçre'nin Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.
 • İsviçre ve Türkiye arasındaki ikili iş birlikleri için Türkiye Cumhuriyeti resmi makamları ile organizasyon düzenlemek, siyasi ve ekonomik iş birliğini geliştirmek, İsviçre Ankara Büyükelçiliği’nin görevidir.
 • İsviçre ekonomisinin gelişimine katkı sağlamak için turizm ve ticaret yoluyla ikili ilişkilerin geliştirilmesini sağlar.
 • Büyükelçilik, iki ülke arasındaki bilim, teknoloji ve eğitim alanlarındaki çalışmaların güçlendirilmesine katkı sağlar.
 • Türkiye’de eğitim gören İsviçreli öğrenciler ve İsviçre’deki Türkiyeli öğrencilere teşvik sağlar.
 • Büyükelçilik, İsviçre’yi kültürel olarak da temsil etmektedir. İki ülke arasındaki kültür köprülerinin geliştirilmesinde sanatı ve sanatçıyı destekler, yurtdışı sanat etkinliklerine destek sağlar. 

Ankara İsviçre Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren kapatılmıştır. Türkiye'de yaşayan İsviçre vatandaşlarına ait tüm Konsolosluk hizmetlerinden  İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu sorumludur. İsviçre Konsolosluk hizmetleri pasaport ve kimlik kartı düzenlemesi, vatandaşlık belgesi işlemleri, tasdik işlemleri, medeni durum değişiklikleri, kayıt işlemleri vs., İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul tarafından yapılmaktadır.

Türk Öğrencilere Verilen İsviçre Hükümeti Devlet Bursu

İsviçre Konfederasyonu Devlet Mükemmellik Bursu, 1961 yılından bu yana her yıl uluslararası öğrenci değişimini desteklemek ve araştırma iş birliklerini geliştirmek için yabancı öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır. Bu burs, her disiplinden lisansüstü, doktora veya post doktora araştırmalarını desteklemektedir. Konfederasyon tarafından sağlanan burs sanatçıları da kapsamaktadır. Sanat bursu, İsviçre konservatuarları veya sanat üniversitelerinde yapılacak çalışmalar için sınırlı sayıda kişiye sağlanmaktadır. 
 
Burs başvuruları Yabancı Öğrenciler için Burslar Federal Komisyonu (FCS) tarafından değerlendirilmektedir. Komisyon, 2021-2021 akademik yılı burs başvurularını, 2021 Mayıs sonuna kadar almaktadır. 2021-2021 akademik yılı burs başvuruları ise 2021 Ağustos itibari ile başlayacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızdan bilgi alınız. 
Federal Burs Komisyonu, burs başvuru ve hiçbir duyuruyu e-posta üzerinden yapmamaktadır. Bu konuda dolandırıcılıklara karşı dikkatli olunuz. 

İsviçre Ankara Büyükelçiliği 2021 Resmî Tatil Günleri Ne Zaman?

İsviçre Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 resmî tatil günlerinde ve İsviçre'nin 2021 resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. 
(*) Yıldızlı tarihler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi tatil günleridir.
 • Yeni Yıl  
 • Berchtold's Günü
 • İyi Cuma 
 • Paskalya Pazartesi’si
 • İşçi Bayramı
 • Yükseliş Günü
 • Kutsal Pazartesi (Dinî Bayram)
 • Ramazan Bayramı (1. Gün)
 • İsviçre Ulusal Günü
 • Kurban Bayramı (1. Gün)
 • Kurban Bayramı (2. Gün)
 • Cumhuriyet Bayramı
 • Noel Arifesi
 • Noel
 • Aziz Stephen Günü
 • Yeni Yıl Arifesi

 İsviçre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre’ye seyahat etmeyi planlayan kişiler vize başvurularını İsviçre Konsolosluğuna, İsviçre Büyükelçiliğine ve İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurum İsviçre Vize Hizmet Merkezi ve Turizm/ Seyahat Acentelerine yapabilirler.

İsviçre’ye uzun süreli aile birleşimi, oturum, çalışma gibi sebeplerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları başvurularını direkt olarak İsviçre Ankara Büyükelçiliği’ne ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmalıdır. 

 

İsviçre Ankara Büyükelçiliği

Yurtdışında Yaşayan İsviçre Vatandaşları için Online Destek Masası-FDFA

FDFA İsviçre dışındaki ülkelerde yaşayan İsviçre vatandaşlarına her türlü hukuki, sosyal ve ekonomik konularda danışma hizmeti sağlamaktadır. Online destekten faydalanmak isteyen İsviçre vatandaşları buradan sisteme kayıt yaptırabilir. 
FDFA İsviçre vatandaşlarına;

 • Seyahat tavsiyesi
 • Itineris- yurtdışına seyahat eden İsviçre vatandaşları için çevrimiçi kayıt
 • Konsolosluk koruması
 • Yurtdışında yaşamla ilgili bilgiler
 • Diğer konsolosluk hizmetleri (pasaport ve kimlik kartları, kayıt, medeni durum, medeni haklar, noter tasdikleri, onaylar, sertifikalar, miras, refah, mevduat vb. İle ilgili İsviçre temsilciliklerinin hizmetleri) vermektedir. 
 

İsviçre Avrupa Birliği Üyesi midir?

İsviçre, Avrupa Birliği üyelik kurallarının birçoğunu benimsemiş olmasına rağmen Avrupa Birliği üyesi değildir fakat Schengen bölgesine dahildir. İsviçre resmi para birimi Euro değil İsviçre Frangı’dır.

 İsviçre Resmi Dili

İsviçre’de, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Romanşça olmak üzere 4 resmi dil kullanılmaktadır. 

İsviçre Vize Ücreti 

Her tür İsviçre vize başvurusu için vize harcı ve hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir. Ankara Büyükelçiliği vize harcı ile birlikte alınan hizmet bedeli, İsviçre vize başvurularının işleme konması için Vize Hizmet Merkezi tarafından alınmaktadır. İsviçre vize başvuru ücretinin Euro değeri sabittir ancak sadece Türk Lirası olarak ödenebilir. İlgili döviz kuru, İsviçre Büyükelçiliği konsolosluk bölümü tarafından belirlenmekte ve düzenli olarak güncellenmektedir. İsviçre vize ücreti, İsviçre Vize Hizmet Merkezi'ne vize başvuru dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. 
İsviçre Hükümeti tarafından belirlenen güncel vize ücretleri
24 Ekim 2007 tarihli Yabancı Uyruklu Federal Yasa ve Vize Koduna Dair Ücretler Hakkında Yönetmelik uyarınca ücretler;
 
Vize TürüÜcret (Euro)
Kısa Dönem Schengen Vizesi (90 Günden Az)80 €
Kısa Dönem Schengen Vizesi (6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin)35 €
Kısa Dönem Schengen Vizesi (0-6 Yaş Arası Çocuklar İçin)0 €
Uzun Dönem Schengen Vizesi (90 Günden Fazla)60 €
Uzun Dönem Schengen Vizesi (6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin)35 €
Uzun Dönem Schengen Vizesi (0-6 Yaş Arası Çocuklar İçin)0 €

 

DİKKAT!
Vize başvuru ücretine ek olarak aracı kurumlar tarafından sağlanan hizmetler için ödenmesi gereken ek ücretler doğabilir. Vize ve servis ücreti vize başvurusu sırasında ödenmelidir. Başvurunun geri çekilmesi ve reddi durumunda ücret iadesi gerçekleşmemektedir.

 

Haberler

İsviçre'ye Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

İsviçre Rezidansında İtalyan Dili Haftası Etkinliği Düzenlendi

İtalyan Dili Haftası vesilesiyle, Wilhelm Tell operasının armaları meşhur solist Mehlika Karadeniz ve Umut Kosman, İsviçre Rezidansında performans gerçekleştirildi. Bu, Ankara'daki Wilhelm Tell operasının başrolüydü. Ünlü Polonyalı piyanist Marek Drewnowski etkinlikte kişisel bir performans sergiledi.

İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Daniel Dominique Paravicini Türkiye Cumhuriyeti AB Başkanlığı’nı Ziyaret Etti

Türkiye Dış İşleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ile Büyükelçi Paravicini yaptığı görüşmede İkili ilişkiler, düzensiz göç ve terörle mücadele ile ticaret ve turizm alanlarında iş birliği konularında görüş alışverişinde bulundular. 

İsviçre Büyükelçiliği Resmi Facebook Hesabından Sophie Hunger Konseri Duyurusu Yaptı

17 Kasım 2021’deki etkinlikle ilgili Büyükelçiliğin facebook sayfasına ulaşabilirsiniz

Ekim ayı Üç Ülke (3C) Öğlen Yemeği Buluşması Yapıldı

Avusturya, Almanya ve İsviçre ortaklığında düzenlenen öğlen yemeği Ankara Movenpick Otel’de düzenlendi. Etkinliğin konuk konuşmacısı Uluslararası Şeffaflık Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Oya Özarslan oldu. Etkinliğe dair fotoğraflar Büyükelçiliğin resmi facebook hesabından yayınlandı. 

Büyükelçi Dominique Paravicini ve İsviçre Göçmenlik Sekreterliğinden bir heyet 27 ve 28 Eylül 2021'de Edirne'yi ziyaret etti.

Heyet, Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler ve Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan tarafından karşılandı. Ziyaretin fotoğrafları Büyükelçilik resmi facebook sayfasından yayınlandı. 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsviçre’yi Ziyareti 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 01-02 Ekim 2021 tarihinde Batı Balkanlar Üzerinde Stratejik Diyalog-Liderler Buluşması’nın Cenevre’deki toplantısına katıldı.  

 

İsviçre Büyükelçiliği Nerededir?

;

 

Duyurular

İsviçre Konsolosluğu 29 Ekim Resmi Tatil Duyurusu

İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 ...
2021-01-04 09:21:35 Devamı...

İsviçre Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren İsviçre’nin temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2020-11-25 13:32:44 Devamı...
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği