İsviçre Ticari Vize Hakkında

İsviçre Ticari Vize Nedir?

İsviçre seyahatlerinde iş kaynaklı görüşmeleri yapmak adına alınan bir vize türüdür. Profesyonel bir amaç ile katılınan seminer, kongre, fuar üzerine gidecekleri türü kapsamaktadır. Seyahat amacının net olarak ifade edilmesi, seyahat amacına uygun olarak da yapılan evrak teslimleri sayesinde İsviçre ticari vizenin olumlu olması öngörülmektedir. Evrakların eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanması vizenin sonucuna etki etmektedir. Kişilerin seyahat amaçlarına uygunluğuna göre istenen ek belgeler olabilir. İsviçre Konsolosluğunun yapmış olduğu değerlendirmeler ve incelemeler neticesinde nihai karar konsolosluklarca belirlenmektedir.

İsviçre ticari vizesi çalışanlar için gerekli olan belgeler şöyle sıralanmıştır.

Seyahat bitim tarihinden 6 ay sonra geçerliliğini koruyan pasaport,

35*45 ölçülerinden arka fonu beyaz kullanılan biyometrik fotoğraf,

Biyometrik parmak izi taraması, ülkelere göre her ne kadar bu durum değişim göstermiş olsa da, İsviçre vizesi için gerekli görülmediği takdirde bir kez verildikten sonra 5 yıl geçerliliğini korumaktadır.

İsviçre ticari vize için gerek duyulan davet mektubu doldurulmalıdır. Davetiye şirketin antetli kağıdına göre ıslak imza kaşeli olur. Kişinin davet ile kimin yanında konaklanacağına dair bilgilerin yer aldığı yazılı bir beyannamedir. İngilizce ve Almanca olarak doldurulmalıdır.

Güncel tarihli şirket evrakları,

SGK iş bildirisi, SGK 4A Hizmet Dökümü,

Son 3ayı kapsayan, kaşe ve ıslak imzalı olarak damgalanmış maaş bordrosu,

İsviçre ticari vizesi için, aile ve kişisel bilgilerin yer aldığı nüfus kayıt örneği ve kişinin nüfus cüzdan fotokopisi,

Güncel banka hesap özeti gereklidir. Banka hesap özeti en az 5000 TL bakiyesi olan, son 3 ayı kapsayan, kaşeli, banka imzalı sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

İsviçre ticari vizesi şirket sahipleri için gerekli belgeler şöyle sıralanmıştır:

Seyahat bitim tarihinden sonra 6 ay geçerliliğini koruyan pasaport,

TC fotokopisi, nüfus kayıt örneği,

Güncel şirket evrakları,(orijinal şirket belgesi, sicil gazete, imza sirküleri, vergi levhası fotokopileri,

Biyometrik parmak izi taraması, ülkelere göre her ne kadar bu durum değişim göstermiş olsa da, İsviçre vizesi için gerekli görülmediği takdirde bir kez verildikten sonra 5 yıl geçerliliğini korumaktadır.

35*45 ölçülerinde arka fonu beyaz ve güncel hali yansıtan 2 adet biyometrik fotoğraf yer almalıdır.

İsviçre ticari vize için gerek duyulan resmi belge olarak kabul gören evrak davet mektubudur. Davetiye şirketin antetli kağıdına göre ıslak imza kaşeli olur. Kişinin davet ile kimin yanında konaklanacağına dair bilgilerin yer aldığı yazılı bir beyannamedir. İngilizce ve Almanca olarak doldurulmalıdır.

İngilizce olarak doldurulan vize talep dilekçesi yer almalıdır. Bu dilekçe, şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış ve seyahat amacı ve seyahatin içeriği ile ilgili bilgileri kapsayan, seyahat tarihinin ayrıntılarını sunan imzalı ve kaşeli olarak mühürlenmiş resmi bir bildiridir.

Son 3 aylık, İsviçre’de kalınacak her gün için 100 İsviçre Frangı karşılığı bakiyesi olan, banka hesap özeti gereklidir.

 isvicre ticari vize dilekce kısmından inceleyebilirsiniz. 

Duyurular

İsviçre Konsolosluğu 29 Ekim Resmi Tatil Duyurusu

İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 ...
2023-08-08 12:57:24

İsviçre Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren İsviçre’nin temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2020-11-25 13:32:44
Tüm Duyurular