İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

İsviçre Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?


Adres: Büyükdere Cad. No: 173, 1. Levent Plaza, A Blok, Kat 3, 34394 Levent / İSTANBUL
Telefon: +90 212 283 12
Vize Bölümü: +90 212 283 12 97
Ticari İlişkiler Birimi: +90 212 283 12 82 
Fax: +90 212 283 12 98

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğunun Çalışma Saatleri Ne Zaman?

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi her gün Saat: 08.30-11.00 arası konsolosluk hizmeti vermektedir.

İsviçre Konsolosluk Vize Randevu Bölümünü arama günleri: Pazartesi- Cuma 15:00-16:30 saatleri arasında telefonla irtibata geçilebilir.

İsviçre İstanbul Konsolosluğunun Görev Bölgesi

Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi'ne bağlı illerde ikamet eden kişiler, İsviçre vize işlemleri ve İsviçre konsolosluk işlemleri için İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli (90 günden az) İsviçre seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan fahri konsolosluklara yapılamamaktadır. Kısa süreli İsviçre vizeleri olarak kabul edilen İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vizesi, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi ve İsviçre Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır. 

İsviçre Konsolosluğu 2023 Resmî Tatil Günleri Nelerdir?

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 resmî tatil günlerinde ve İsviçre'nin 2023 resmî tatil günlerinde kapalıdır. 

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • 2 Ocak: Berchtold's Günü
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan: Paskalya
 • 10 Nisan: Paskalya Pazartesi
 • 21-23 Nisan: Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 18 Mayıs: Yükseliş Günü
 • 29 Haziran 2 Temmuz: Kurban Bayramı
 • 1 Ağustos: İsviçre Ulusal Günü
 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
 • 24 Aralık: Noel Arifesi
 • 25 Aralık: Noel
 • 26 Aralık: Aziz Stephen Günü
 • 31 Aralık: Yılbaşı

İstanbul İsviçre Konsolosluğunun Görevleri Nelerdir?

– İsviçre Konsolosu ve İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Devleti’nin çıkarlarını korumakla yükümlüdür. 
– İsviçre’ye seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri İsviçre Konsolosluğu tarafından yürütülür.
– Türkiye’de yaşayan İsviçre vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlemlerinin yürütülmesi İsviçre Konsolosluğu’nun görevidir. 
– İsviçre Konsolosluğu Türkiye- İsviçre ticari bağlarını geliştirmek bu ülkede çalışan İsviçre vatandaşlarına rehberlik etmekle sorumludur. 
– İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Devleti kanunları uyarınca İsviçre Devleti’ne karşı borçlu olunan vergileri toplar. 

İsviçre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsviçre Resmi Para Birimi Nedir?

İsviçre Konfederasyonu resmi para birimi İsviçre Frangı’dır. 

İsviçre’nin Başkenti Neresidir?

İsviçre’nin başkenti Bern’dir. Zürih ise İsviçre’nin ticari başkenti olarak görülen İsviçre’nin önemli bir şehridir. 

İsviçre’nin Siyasi Yapısı 

Resmi adı İsviçre Konfederasyonu olan ülkede 26 Kanton bölge bulunmaktadır. Konfederal yapısı sonucu her Kantonun ayrı anayasası, kanunları, hükümeti ve parlamentosu bulunmaktadır. Kantonlar da komünlerden oluşmaktadır. Komün-Kanton ve Federal Devlet olmak üzere 3 seviyeli idari yapı İsviçre Konfederasyonu’nu oluşturmaktadır. 

İsviçre’nin Etnik Yapısı

Alman kökenliler %64, Fransız kökenliler %21, İtalyan kökenliler %7, Romanş azınlık %0,6 olmak üzere İsviçre Konfederasyonu’nu oluşturmaktadır. 

İsviçre Avrupa Birliği Üyesi midir?

Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya ve Lihtenştayn ile sınırları bulunan İsviçre Konfederasyonu AB üyesi bir ülke değildir. 

İsviçre Vize Uygulaması

İsviçre AB üyesi olmamasına rağmen Aralık 2008’den bu yana Schengen sahasına dahildir. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen Vizesi’ne tabiidir.  Türkiye’de veya diğer ülkelerde yaşayan, İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ikamet ettikleri yerde bulunan İsviçre Temsilciliklerine başvuru yapmalıdır, İsviçre, TC. Vatandaşlarına sınırda vize alma imkânı tanımamaktadır. 

İsviçre’ye Karayolu ile Seyahat Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmî web sitesinden yapılan açıklamaya göre İsviçre’de otoyollardan istifade edebilmek için ülkeye girerken 40 İsviçre Frangı değerindeki otoyol bandrolü alınması ve aracın önce camına usulüne uygun biçimde yapıştırılması gerekmektedir. Ön cama yapıştırılmamış bandroller geçersiz sayılmakta ve 200 İsviçre Frangı trafik cezası uygulanmaktadır. 

İsviçre’ye yapılacak karayolu seyahatlerinde aracınızın İsviçre’de “Yeşil Kart” olarak geçen uluslararası sigorta poliçesini yanınızda taşımanız gerekmektedir. Ayrıca İsviçre’de trafik polisleri tarafından yapılan rutin kontrollerle karşılaşmanız durumunda herhangi bir sorun yaşamamanız için aracın muayene ve periyodik bakımlarının yapılmış olması önemlidir. 

Haberler 

İsviçre'ye Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır” ifadeleri yer almıştır. 

İsviçre Başkonsolosluğu Trabzon Temsilcisi Timur Makzume’nin ev sahipliğinde İsviçre İş Merkezi Türkiye (SBH Turkey) Trabzon’a iş gezisi düzenledi

17 Eylül 2021’de gerçekleştirilen gezide İsviçre'nin Türkiye Büyükelçisi Dominique Paravicini ve İsviçre İstanbul Başkonsolosu Nathalie Marti de eşlik etti. Gezide Trabzon’daki birçok ticari merkez ziyaret edildi.

Konferans: İsviçre ve İlk Dijital Para Arzına Uluslararası Yaklaşım

2 Ekim 2021’de Zorlu Center’da yapılan konferansta katılım herkese açık olarak gerçekleştirildi. Konferansta Cenk Utkan, Ülkü Cibik ve Matthieu Lucchesi konuşmalarını yaptılar.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsviçre’yi Ziyareti 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 01-02 Ekim 2021 tarihinde Batı Balkanlar Üzerinde Stratejik Diyalog-Liderler Buluşması’nın Cenevre’deki toplantısına katıldı.  
İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Facebook Sayfasından 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü Kutlama Mesajı Yayınladı

İsviçre Ticaret Odası Türkiye Ailesi Pazar Brunch’ı

İsviçre Ticaret Odası Türkiye üyelerine yönelik olarak düzenlenen Pazar Brunch’ı 21 Ekim 2021’de Swissotel The Bosphorus Swiss Cafe’de gerçekleştirildi. 

14. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu

Blokzinciri Türkiye ve Küresel Ekonomik Modelleri Nasıl Değiştirecek başlığıyla 20 Kasım 2021’de Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirilecek

Dünya Kadınlar Günü Resitali

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Kültür Merkezi iş birliği ile düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü: Zamanla Şarkılarda Görünen Kadınlar Resitali, Maria Gessler tarafından gerçekleştirildi. Resital, Avusturya Kültürel Forumu’nda 08 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi. 

İsviçre’yi ve Şehirlerini Ne Kadar İyi Tanıyorsun Testi

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu Resmi facebook sayfasından yayınlanan keyifli teste katılmak için linke tıkla. 

İsviçre Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul 1.Levent adresinde faaliyetlerini sürdürmektedir. İstanbul İsviçre Başkonsolosluğunun bulunduğu semt kolay ulaşıma oldukça elverişli bir konumda olurken toplu taşıma ve özel araçlarla 24 saat ulaşım çok kolaydır. İstanbul İsviçre Konsolosluğu adresine Taksim Metro hattının 1,Levent durağı, Metrobüs hattının Zincirlikuyu durağını kullanarak Başkonsolosluğa rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Beşiktaş rıhtımdan kalmakta olan dolmuşlar İsviçre Konsolosluğu İstanbul adresine ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca aşağıda İstanbul İsviçre Konsolosluğu 1.Levent adresine gidebilmenizi sağlayacak olan bazı İETT otobüs numaraları mevcuttur.​

Duyurular

İsviçre Konsolosluğu 29 Ekim Resmi Tatil Duyurusu

İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 ...
2023-08-08 12:57:24

İsviçre Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren İsviçre’nin temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2020-11-25 13:32:44
Tüm Duyurular