İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

İsviçre Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?


Adres: Büyükdere Cad. No: 173, 1. Levent Plaza, A Blok, Kat 3, 34394 Levent / İSTANBUL
Telefon: +90 212 283 12
Vize Bölümü: +90 212 283 12 97
Ticari İlişkiler Birimi: +90 212 283 12 82 
Fax: +90 212 283 12 98

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğunun Çalışma Saatleri Ne Zaman?

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi her gün Saat: 08.30-11.00 arası konsolosluk hizmeti vermektedir.

İsviçre Konsolosluk Vize Randevu Bölümünü arama günleri: Pazartesi- Cuma 15:00-16:30 saatleri arasında telefonla irtibata geçilebilir.

İsviçre İstanbul Konsolosluğunun Görev Bölgesi

Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi'ne bağlı illerde ikamet eden kişiler, İsviçre vize işlemleri ve İsviçre konsolosluk işlemleri için İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli (90 günden az) İsviçre seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan fahri konsolosluklara yapılamamaktadır. Kısa süreli İsviçre vizeleri olarak kabul edilen İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vizesi, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi ve İsviçre Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır. 

İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre Schengen Vizesi kısa dönem ve uzun dönem olarak ikiye ayrılır.

►İsviçre Kısa Dönem Vizesi (90 günden az)

– Turist Vizesi
– Profesyonel Amaçlı Vize
       • İş Vizesi
       • İsviçre Ticaret Odası Üyeleri
       • Kırmızı Halı
– Ziyaretçi Vizesi
– Yaz Okulu Vizesi
– Kültürel ve Spor Etkinlikleri Vizesi
– Sürücü Vizesi (Uluslararası Taşımacılık Yapanlar İçin)
– Tıbbi Tedavi Vizesi
– Transit Vize

►İsviçre Uzun Dönem Vizesi (90 günden fazla)

– Aile Birleşimi Vizesi
– Öğrenim Vizesi
– Çalışma Vizesi

İsviçre’ye seyahat etmeyi planlayan kişiler vize başvurularını İsviçre Konsolosluğuna, İsviçre Büyükelçiliğine ve İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurum İsviçre Vize Hizmet Merkezi ve Turizm/ Seyahat Acentelerine yapabilirler.

İsviçre’ye uzun süreli aile birleşimi, oturum, çalışma gibi sebeplerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları başvurularını direkt olarak İsviçre Ankara Büyükelçiliği’ne ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmalıdır. 

Ancak İsviçre Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı kapandığı için Türkiye’de yaşayan İsviçre vatandaşlarının konsolosluk hizmetleri ve vize ile ilgili bütün işlemler 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

İsviçre Konsolosluğu 2018 Resmî Tatil Günleri Nelerdir?

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2018 resmî tatil günlerinde ve İsviçre'nin 2018 resmî tatil günlerinde kapalıdır. 
(*) Yıldızlı tarihler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmî tatil günleridir.

01.01.2018PazartesiYeni Yıl 
02.01.2018Salı Berchtold's Günü
30.03.2018Cuma İyi Cuma
02.04.2018Pazartesi Paskalya Pazartesi’si
01.05.2018*Salı İşçi Bayramı
10.05.2018Perşembe Yükseliş Günü
21.05.2018Pazartesi Kutsal Pazartesi (Dinî Bayram)
15.06.2018*Cuma Ramazan Bayramı (1. Gün)
01.08.2018Çarşamba İsviçre Ulusal Günü
21.08.2018*Salı Kurban Bayramı (1. Gün)
22.08.2018*Çarşamba Kurban Bayramı (2. Gün)
29.10.2018*Pazartesi Cumhuriyet Bayramı
24.12.2018Pazartesi Noel Arifesi
25.12.2018Salı Noel
26.12.2018Çarşamba Aziz Stephen Günü
31.12.2018 Pazartesi Yeni Yıl Arifesi

 

İstanbul İsviçre Konsolosluğunun Görevleri Nelerdir?

– İsviçre Konsolosu ve İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Devleti’nin çıkarlarını korumakla yükümlüdür. 
– İsviçre’ye seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri İsviçre Konsolosluğu tarafından yürütülür.
– Türkiye’de yaşayan İsviçre vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlemlerinin yürütülmesi İsviçre Konsolosluğu’nun görevidir. 
– İsviçre Konsolosluğu Türkiye- İsviçre ticari bağlarını geliştirmek bu ülkede çalışan İsviçre vatandaşlarına rehberlik etmekle sorumludur. 
– İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Devleti kanunları uyarınca İsviçre Devleti’ne karşı borçlu olunan vergileri toplar. 

 

İsviçre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsviçre Resmi Para Birimi Nedir?

İsviçre Konfederasyonu resmi para birimi İsviçre Frangı’dır. 

İsviçre’nin Başkenti Neresidir?

İsviçre’nin başkenti Bern’dir. Zürih ise İsviçre’nin ticari başkenti olarak görülen İsviçre’nin önemli bir şehridir. 

İsviçre’nin Siyasi Yapısı 

Resmi adı İsviçre Konfederasyonu olan ülkede 26 Kanton bölge bulunmaktadır. Konfederal yapısı sonucu her Kantonun ayrı anayasası, kanunları, hükümeti ve parlamentosu bulunmaktadır. Kantonlar da komünlerden oluşmaktadır. Komün-Kanton ve Federal Devlet olmak üzere 3 seviyeli idari yapı İsviçre Konfederasyonu’nu oluşturmaktadır. 

İsviçre’nin Etnik Yapısı

Alman kökenliler %64, Fransız kökenliler %21, İtalyan kökenliler %7, Romanş azınlık %0,6 olmak üzere İsviçre Konfederasyonu’nu oluşturmaktadır. 

İsviçre Avrupa Birliği Üyesi Midir?

Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya ve Lihtenştayn ile sınırları bulunan İsviçre Konfederasyonu AB üyesi bir ülke değildir. 

İsviçre Vize Uygulaması

İsviçre AB üyesi olmamasına rağmen Aralık 2008’den bu yana Schengen sahasına dahildir. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen Vizesi’ne tabiidir.  Türkiye’de veya diğer ülkelerde yaşayan, İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ikamet ettikleri yerde bulunan İsviçre Temsilciliklerine başvuru yapmalıdır, İsviçre, TC. Vatandaşlarına sınırda vize alma imkânı tanımamaktadır. 

İsviçre’ye Karayolu ile Seyahat Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmî web sitesinden yapılan açıklamaya göre İsviçre’de otoyollardan istifade edebilmek için ülkeye girerken 40 İsviçre Frangı değerindeki otoyol bandrolü alınması ve aracın önce camına usulüne uygun biçimde yapıştırılması gerekmektedir. Ön cama yapıştırılmamış bandroller geçersiz sayılmakta ve 200 İsviçre Frangı trafik cezası uygulanmaktadır. 

İsviçre’ye yapılacak karayolu seyahatlerinde aracınızın İsviçre’de “Yeşil Kart” olarak geçen uluslararası sigorta poliçesini yanınızda taşımanız gerekmektedir. Ayrıca İsviçre’de trafik polisleri tarafından yapılan rutin kontrollerle karşılaşmanız durumunda herhangi bir sorun yaşamamanız için aracın muayene ve periyodik bakımlarının yapılmış olması önemlidir. 

İsviçre-Türkiye Ekonomik İlişkileri ve İsviçre’ye Yatırım Teşvikleri

►İsviçre Global Enterprise (S-GE)

İsviçre Global Enterprise (S-GE), üyelerinin yeni pazarlar keşfetmesine, yeni potansiyel imkanlar yaratmalarına ve böylece İsviçre’yi ekonomik bir merkez olarak güçlendirmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuş, ihracat ve yatırım teşvikleri sunan ve çalışmalarını İsviçre Konfederasyonu (İsviçre Ekonomik İşler Sekretaryası) ve İsviçre Kantonları adına yürüten bir kuruluştur. 

S-GE İsviçre dışındaki ülkelerde yapılacak ihracat ve yatırım teşviki çalışmalarında Swiss Business Hub ile görev paylaşımı yapmaktadır. 

►İsviçre İş Merkezi Türkiye- Swiss Business Hub Turkey (SBH Turkey)

İsviçre İş Merkezi Türkiye, resmi uluslararası ticaret ve yatırım teşviki kuruluşu olan İsviçre Global Enterprise'ın (S-GE) / İsviçre Global Girişimcilik’in İstanbul temsilcisidir. Temsilcilik, İsviçre ve Lihtenştayn ihracat stratejilerini uygulamak ve İsviçre ve Lihtenştayn’a yapılacak uluslararası yatırımları desteklemek ve gerekli tanıtımların yapılmasından sorumludur. 

SBH Turkey, İsviçreli KOBİ’lerin Türkiye pazarına açılmalarını destekler. Ayrıca İsviçre’deki şirket ve kuruluşlarla yatırım ortaklığı yapmak isteyen Türk şirketlere de ücretsiz danışmanlık vermektedir. 

SBH Türkiye temel olarak biyoteknoloji, sağlık hizmetleri, gıda, inşaat, bilişim teknolojileri ve altyapı alanlarında destek sağlasa da desteklenen sektörler bunlarla sınırlı değildir ve çok daha fazla sektörel iş birliğine açıktır. 

 

⇒ SBH Turkey, İhracat Desteği

 • Partner Araştırması
 • Bilirkişi Keşif Heyeti
 • Personel Araştırması
 • Hukuki Hizmetler
 • Danışmanlık
 • Tanıtım Etkinlikleri

⇒SBH Turkey Yatırım Desteği

 • İsviçre Ekonomik ve İş Dünyası Yapısı
 • Yerel Ekonomik Network
 • İsviçre Endüstrisine yönelik doğru iş ortaklıkları kurma desteği

SBH Turkey, İsviçre'deki bölgesel ve kantonik iş destek ajansları ile yakın bir şekilde çalışır.
İsviçre’deki şirketinizin ihracatını geliştirmek ya da Türkiye’deki şirketinizin İsviçre’de yatırımını geliştirmek istiyorsanız lütfen bağlantıya geçin.

►İsviçre Ticaret Odası-Türkiye (SCCT)

Türkiye’deki İsviçre Ticaret Odası, 1984 yılında kurulmuş olup Türkiye ile İsviçre arasındaki ticari köprülerin güçlendirilmesi, artırılması misyonu ile çalışır. Kuruluş, üyeleri ve potansiyel üyelere danışmanlık, bilgilendirme, lojistik ve iletişim hizmetleri sağlar. Oda’nın Türkiye ve İsviçre’den üretim, ticaret ve hizmet sektörlerinden 190’dan fazla üyesi bulunmaktadır. Türkiye ve İsviçre ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla, Oda tarafından periyodik dergi ve bültenler yayınlanmakta çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 

Yurtdışında Yaşayan İsviçre Vatandaşları için Online Destek Masası-FDFA

FDFA İsviçre dışındaki ülkelerde yaşayan İsviçre vatandaşlarına her türlü hukuki, sosyal ve ekonomik konularda danışma hizmeti sağlamaktadır. Online destekten faydalanmak isteyen İsviçre vatandaşları buradan sisteme kayıt yaptırabilir. 

FDFA İsviçre vatandaşlarına;

 • Seyahat tavsiyesi
 • Itineris- yurtdışına seyahat eden İsviçre vatandaşları için çevrimiçi kayıt
 • Konsolosluk koruması
 • Yurtdışında yaşamla ilgili bilgiler
 • Diğer konsolosluk hizmetleri (pasaport ve kimlik kartları, kayıt, medeni durum, medeni haklar, noter tasdikleri, onaylar, sertifikalar, miras, refah, mevduat vb. İle ilgili İsviçre temsilciliklerinin hizmetleri) vermektedir. 

İsviçre’de Eğitim İmkanları 

İsviçre yüksek yaşam standartları ve gelişmiş sosyal imkanları ile dünyanın her yerinden çok sayıda öğrencinin tercih ettiği bir ülkedir. Ayrıca Zürih Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi, Basel Üniversitesi, Lozan Üniversitesi gibi dünyanın önde gelen üniversitelerine sahip olduğu için İsviçre, yurt dışında eğitim almak isteyen dünyanın her yerinden öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. 

Türk Öğrencilere Verilen İsviçre Hükümeti Devlet Bursu

İsviçre Konfederasyonu Devlet Mükemmellik Bursu, 1961 yılından bu yana her yıl uluslararası öğrenci değişimini desteklemek ve araştırma iş birliklerini geliştirmek için yabancı öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır. Bu burs, her disiplinden lisansüstü, doktora veya post doktora araştırmalarını desteklemektedir. Konfederasyon tarafından sağlanan burs sanatçıları da kapsamaktadır. Sanat bursu, İsviçre konservatuarları veya sanat üniversitelerinde yapılacak çalışmalar için sınırlı sayıda kişiye sağlanmaktadır. 

Burs başvuruları Yabancı Öğrenciler için Burslar Federal Komisyonu (FCS) tarafından değerlendirilmektedir. Komisyon, 2019-2020 akademik yılı burs başvurularını, 2019 Mayıs sonuna kadar almaktadır. 2020-2021 akademik yılı burs başvuruları ise 2019 Ağustos itibari ile başlayacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızdan bilgi alınız. 

Federal Burs Komisyonu, burs başvuru ve diğer hiçbir duyuruyu e-posta üzerinden yapmamaktadır.

Bu konudaki dolandırıcılıklara karşı dikkatli olunuz. 

İsviçre Hükümeti tarafından belirlenen güncel vize ücretleri

24 Ekim 2007 tarihli Yabancı Uyruklu Federal Yasa ve Vize Koduna Dair Ücretler Hakkında Yönetmelik uyarınca ücretler;

Vize TürüÜcret (Euro)
Kısa Dönem Schengen Vizesi (90 Günden Az)60 €
Kısa Dönem Schengen Vizesi (6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin)35 €
Kısa Dönem Schengen Vizesi (0-6 Yaş Arası Çocuklar İçin)0 €
Uzun Dönem Schengen Vizesi (90 Günden Fazla) 60 €60 €
Uzun Dönem Schengen Vizesi (6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin)35 €
Uzun Dönem Schengen Vizesi (0-6 Yaş Arası Çocuklar İçin)0 €

 

DİKKAT!

Vize başvuru ücretine ek olarak aracı kurumlar tarafından sağlanan hizmetler için ödenmesi gereken ek ücretler doğabilir. 
Vize ve servis ücreti vize başvurusu sırasında ödenmelidir. Başvurunun geri çekilmesi ve reddi durumunda ücret iadesi gerçekleşmemektedir. 

 

isvicre konsoloslugu

Haberler 

İsviçre'ye Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır” ifadeleri yer almıştır. 

İsviçre Başkonsolosluğu Trabzon Temsilcisi Timur Makzume’nin ev sahipliğinde İsviçre İş Merkezi Türkiye (SBH Turkey) Trabzon’a iş gezisi düzenledi

17 Eylül 2018’de gerçekleştirilen gezide İsviçre'nin Türkiye Büyükelçisi Dominique Paravicini ve İsviçre İstanbul Başkonsolosu Nathalie Marti de eşlik etti. Gezide Trabzon’daki birçok ticari merkez ziyaret edildi.

Konferans: İsviçre ve İlk Dijital Para Arzına Uluslararası Yaklaşım

2 Ekim 2018’de Zorlu Center’da yapılan konferansta katılım herkese açık olarak gerçekleştirildi. Konferansta Cenk Utkan, Ülkü Cibik ve Matthieu Lucchesi konuşmalarını yaptılar.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsviçre’yi Ziyareti 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 01-02 Ekim 2018 tarihinde Batı Balkanlar Üzerinde Stratejik Diyalog-Liderler Buluşması’nın Cenevre’deki toplantısına katıldı.  
İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Facebook Sayfasından 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü Kutlama Mesajı Yayınladı

İsviçre Ticaret Odası Türkiye Ailesi Pazar Brunch’ı

İsviçre Ticaret Odası Türkiye üyelerine yönelik olarak düzenlenen Pazar Brunch’ı 21 Ekim 2018’de Swissotel The Bosphorus Swiss Cafe’de gerçekleştirildi. 

14. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu

Blokzinciri Türkiye ve Küresel Ekonomik Modelleri Nasıl Değiştirecek başlığıyla 20 Kasım 2018’de Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirilecek

Dünya Kadınlar Günü Resitali

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Kültür Merkezi iş birliği ile düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü: Zamanla Şarkılarda Görünen Kadınlar Resitali, Maria Gessler tarafından gerçekleştirildi. Resital, Avusturya Kültürel Forumu’nda 08 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirildi. 

İsviçre’yi ve Şehirlerini Ne Kadar İyi Tanıyorsun Testi

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu Resmi facebook sayfasından yayınlanan keyifli teste katılmak için linke tıkla. 

 

İsviçre’de Yaklaşan Kültür Sanat Etkinlikleri

 • Bu yıl 08-14 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Bern Queer Festival biletleri ön satışı başladı. Satın almak için tıklayın.  
 • 17-25 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Lucerne Piyano Festivali’nin bilet satışlarına ulaşmak için tıklayın.  
 • 11-13 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek ve 3 gün süren farklı performansların sergileneceği, ünlü metal müzik ve punk sanatçılarını ağırlayacak olan Vernier Sur Rock Festival-Cenevre biletlerine ulaşmak için tıklayın
 • Televizyon dizileri, sinema filmleri ve dijital içeriklerin de yarışacağı ve 02-10 Kasım 2018 arasında gerçekleştirilecek olan Cenevre Uluslararası Film Festivali biletlerini satın almak için tıklayın.
 • Her yıl Kasım ayının dördüncü Pazartesi’sinde gerçekleştirilen Fourth Monday in November: Zibelemärit (Onion Market) Bern, yemek festivali bu yıl 26 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. 
 • Bu yıl 7-9 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 17. yy. dönem kostümlerinin ön planda olduğu, yemekler ve meşaleli sokak geçitlerinin yapıldığı Aralık Ortası- Cenevre L’Escalade Festivali etkinlik detayı için tıklayın

 

 

isvicre konsoloslugu

 

 

İsviçre Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul 1.Levent adresinde faaliyetlerini sürdürmektedir. İstanbul İsviçre Başkonsolosluğunun bulunduğu semt kolay ulaşıma oldukça elverişli bir konumda olurken toplu taşıma ve özel araçlarla 24 saat ulaşım çok kolaydır. İstanbul İsviçre Konsolosluğu adresine Taksim Metro hattının 1,Levent durağı, Metrobüs hattının Zincirlikuyu durağını kullanarak Başkonsolosluğa rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Beşiktaş rıhtımdan kalmakta olan dolmuşlar İsviçre Konsolosluğu İstanbul adresine ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca aşağıda İstanbul İsviçre Konsolosluğu 1.Levent adresine gidebilmenizi sağlayacak olan bazı İETT otobüs numaraları mevcuttur.​

Duyurular

Duyuru

Ankara İsviçre Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanının KapatılmasıKonsolosluk hizmetlerinin Istanbul'a aktarılması Ankara Büyükelçili...
2020-02-03 16:37:23 Devamı...

İsviçre Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren İsviçre’nin temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2015-12-24 15:24:57 Devamı...

İsviçre Konsolosluğu 29 Ekim Resmi Tatil Duyurusu

İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2015 Perş...
2015-10-26 13:00:20 Devamı...
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu