İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu

 

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

7093 Sokak No:18, Pınarbaşı, Bornova 35060

Çalışma Saatleri:

İsviçre Fahri Konsolosluğun çalışma saatleri hafta içi her gün, Pazartesi-Cuma 10.00-16.45 arasındadır.

İzmir Fahri Konsolosluk Görevleri

İzmir Fahri Konsolosluğu, yurtdışında seyahat eden İsviçre vatandaşlarının hastalık, kaza, hırsızlık vb. adli olaylarda vatandaşlarına destek hizmeti sunar. 
Fahri Konsolosluğun vize işlemleri yetkisi bulunmamakta, resmi başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu’na iletmektedir. 

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluk İletişim Bilgileri

Telefon: (0232)479 13 00 
Faks: (0232)479 13 67
izmir@honrep.ch ve www.eda.admin.ch/istanbul

 

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu’nun Görev Bölgesi

İzmir ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğunda yapabilirler.İzmir ve çevresinde bulunan illerde ikamet eden Türk vatandaşları ve Türkiye oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşları, İsviçre vize işlemleri ve İsviçre konsolosluk işlemleri için İzmir İsviçre Fahri Konsolosluğu'ndan destek alabilirler. Kısa süreli İsviçre seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan İsviçre İstanbul Başkonsolosluğuna kabul edilmemektir. Kısa süreli İsviçre vizeleri olarak kabul edilen İsviçre Turistik Vizesi, İsviçre Ticari Vizesi, İsviçre Aile Ziyareti Vizesi ve İsviçre Transit Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılmalıdır. 

İsviçre Ankara Büyükelçiliği 2018 Resmî Tatil Günleri Ne Zaman?

İsviçre Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2018 resmî tatil günlerinde ve İsviçre'nin 2018 resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. 

(*) Yıldızlı tarihler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi tatil günleridir.

01.01.2018 Pazartesi Yeni Yıl 
02.01.2018 Salı Berchtold's Günü
30.03.2018 Cuma İyi Cuma
02.04.2018 Pazartesi Paskalya Pazartesi’si
01.05.2018* Salı İşçi Bayramı
10.05.2018 Perşembe Yükseliş Günü
21.05.2018 Pazartesi Kutsal Pazartesi (Dinî Bayram)
15.06.2018* Cuma Ramazan Bayramı (1. Gün)
01.08.2018 Çarşambaİsviçre Ulusal Günü
21.08.2018* SalıKurban Bayramı (1. Gün)
22.08.2018* ÇarşambaKurban Bayramı (2. Gün)
29.10.2018* Pazartesi Cumhuriyet Bayramı
24.12.2018 Pazartesi Noel Arifesi
25.12.2018 Salı Noel
26.12.2018 Çarşamba Aziz Stephen Günü
31.12.2018 Pazartesi Yeni Yıl Arifesi


Yurtdışında Yaşayan İsviçre Vatandaşları için Online Destek Masası-FDFA

FDFA İsviçre dışındaki ülkelerde yaşayan İsviçre vatandaşlarına her türlü hukuki, sosyal ve ekonomik konularda danışma hizmeti sağlamaktadır. Online destekten faydalanmak isteyen İsviçre vatandaşları buradan sisteme kayıt yaptırabilir. 
FDFA İsviçre vatandaşlarına;

  • Seyahat tavsiyesi
  • Itineris- yurtdışına seyahat eden İsviçre vatandaşları için çevrimiçi kayıt
  • Konsolosluk koruması
  • Yurtdışında yaşamla ilgili bilgiler
  • Diğer konsolosluk hizmetleri (pasaport ve kimlik kartları, kayıt, medeni durum, medeni haklar, noter tasdikleri, onaylar, sertifikalar, miras, refah, mevduat vb. İle ilgili İsviçre temsilciliklerinin hizmetleri) vermektedir. 

İsviçre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre Fahri Konsolosluğu İzmir'den vize başvuruları kabul edilmemektedir. İsviçre Fahri Konsolosluğu, Türkiye'de yaşayan İsviçre vatandaşlarına rehberlik hizmeti vermektedir. İsviçre’ye seyahat etmeyi planlayan kişiler vize başvurularını İsviçre Başkonsolosluğu’na, İsviçre Büyükelçiliği’ne ve İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurum veya  İsviçre Vize Hizmet Merkezi ve Turizm/ Seyahat Acentelerine yapabilirler. İsviçre’ye uzun süreli( aile birleşimi, oturum, çalışma gibi…..) sebeplerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları başvurularını direkt olarak İsviçre Ankara Büyükelçiliği’ne ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmalıdır.  Ancak İsviçre Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı kapandığı için Türkiye’de yaşayan İsviçre vatandaşlarının konsolosluk hizmetleri ve vize ile ilgili bütün işlemler 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir.  

 

İsviçre Fahiri Konsolosluğu 

 

İsviçre İzmir Konsolosluğu Vize Başvuru Formu


İsviçre Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunacak kişiler, İsviçre Schengen Vize işlemi için doldurulması gereken Vize Başvuru Formunu, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca veya İngilizce dillerinden birinde, net ve eksiksiz bir şekilde, büyük harflerle yanıtlanmaları ve imzalamaları gereklidir. İsviçre Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 

isvicre vize basvuru formu kısmından detaylı inceleyebilirsiniz.

 

İsviçre Vize Ücreti 

Her tür İsviçre vize başvurusu için vize harcı ve hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir. Ankara Büyükelçiliği vize harcı ile birlikte alınan hizmet bedeli, İsviçre vize başvurularının işleme konması için Vize Hizmet Merkezi tarafından alınmaktadır. İsviçre vize başvuru ücretinin Euro değeri sabittir ancak sadece Türk Lirası olarak ödenebilir. İlgili döviz kuru, İsviçre Büyükelçiliği konsolosluk bölümü tarafından belirlenmekte ve düzenli olarak güncellenmektedir. İsviçre vize ücreti, İsviçre Vize Hizmet Merkezi'ne vize başvuru dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. 

İsviçre Hükümeti tarafından belirlenen güncel vize ücretleri

24 Ekim 2007 tarihli Yabancı Uyruklu Federal Yasa ve Vize Koduna Dair Ücretler Hakkında Yönetmelik uyarınca ücretler;

 

Vize türü

Euro

Kısa Dönem Schengen Vizesi (90 Günden Az)

60.00

Kısa Dönem Schengen Vizesi (6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin)

35.00

Kısa Dönem Schengen Vizesi (0-6 Yaş Arası Çocuklar İçin)0

Uzun Dönem Schengen Vizesi (90 Günden Fazla)

60.00

Uzun Dönem Schengen Vizesi (6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin)

35.00

Uzun Dönem Schengen Vizesi (0-6 Yaş Arası Çocuklar İçin)0

 

DİKKAT!

Vize başvuru ücretine ek olarak aracı kurumlar tarafından sağlanan hizmetler için ödenmesi gereken ek ücretler doğabilir. 
Vize ve servis ücreti vize başvurusu sırasında ödenmelidir. Başvurunun geri çekilmesi ve reddi durumunda ücret iadesi gerçekleşmemektedir. 

 

 

İzmir Fahri Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren kapatılmıştır. Türkiye'de yaşayan İsviçre vatandaşlarına ait tüm konsolosluk hizmetlerinden  İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu sorumludur. İsviçre Konsolosluk hizmetleri pasaport ve kimlik kartı düzenlemesi, vatandaşlık belgesi işlemleri, tasdik işlemleri, medeni durum değişiklikleri, kayıt işlemleri vs., İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul tarafından yapılmaktadır.

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu Haritası

Duyurular

Duyuru

Ankara İsviçre Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanının KapatılmasıKonsolosluk hizmetlerinin Istanbul'a aktarılması Ankara Büyükelçili...
2020-02-03 16:37:23 Devamı...

İsviçre Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren İsviçre’nin temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2015-12-24 15:24:57 Devamı...

İsviçre Konsolosluğu 29 Ekim Resmi Tatil Duyurusu

İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2015 Perş...
2015-10-26 13:00:20 Devamı...
Tüm Duyurular
İzmir Fahri Konsolosluğu